Úvod Magazín Colostrum a alergie

Colostrum a alergie

Rozkvetlá jarní příroda znamená pro mnohé alergiky utrpení. Zvýšená citlivost na pyly způsobuje rýmu, svědění a slzení očí. Na trhu je sice mnoho léků na zmírnění projevů alergie, přesto lidí s tímto nepříjemným imunitním onemocněním v poslední době stále přibývá. Dobrou zprávou pro lidi trpící alergiemi je, že existuje i přírodní řešení tohoto problému. Doplňky stravy z colostra mohou poskytovat širokou škálu benefitů pro alergiky každého věku.

Imunitní systém alergika přehnaně reaguje na přítomnost látky (alergenu), která není za normálních okolností považována za potenciálně nebezpečnou. Tělo člověka přecitlivělého na jeden nebo více alergenů předpokládá, že bude napadeno a reaguje aktivací imunitních složek k obraně organizmu. Průvodním jevem této reakce jsou nepříjemné symptomy jako smrkání, kýchání, svědění očí, dýchací potíže a v extrémních případech i anafylaktických šok a smrt. Typickými alergeny jsou pyl, výtrusy, domácí roztoči, chlupy zvířat, penicilín, bodnutí hmyzem či strava (oříšky, plody moře, mouka apod.)

Colostrum, první mléko produkované savci okamžitě po porodu, obsahuje více než 90 známých složek. Mnoho těchto složek je důležitých pro podporu imunitního systému novorozenců. Tyto složky hrají hlavní roli v kontrole odpovědi těla před potencionálními škodlivými vetřelci, které imunitní mechanizmus chybně vyvolá u lidí citlivých na alergeny. Kravské colostrum má navíc přidanou hodnotu v tom, že je 4x bohatší na imunitní faktory než colostrum lidské a obsahuje sloučeniny, které chrání aktivní složky před ničivými účinky na lidský trávicí systém. To jim umožňuje zůstat aktivní po delší dobu.

Studie identifikovaly látku zvanou PRP (Proline-rich polypeptide) jako jednu z hlavních složek colostra, která je zodpovědná za eliminaci nebo zlepšení symptomů alergií. PRP je také potencionálně užitečné pro další autoimunitní onemocnění jako je revmatoidní artritida, lupus a roztroušená skleróza. Podle výzkumů Dr. Staroscika a jeho kolektivu, kteří v roce 1983 provedli studii (Molecular Immunology, Vol. 20, No. 12, pp. 1277-1282), má PRP stejnou schopnost regulovat aktivitu imunitního systému jako hormony, které jsou produkovány brzlíkem. To může stimulovat pod-aktivní systém, který řeší onemocnění organismu a také může potlačovat nad-aktivní systém, který má za následek autoimunitní poruchy a alergické reakce.

Přeloženo z anglického originálu.